Dieta Ajurwedyjska

cynamon

Dieta Ajurwedyjska

Wszystkie posiłki przyrządzane w ośrodku są zgodne z zaleceniami Ajurwedy. Produkty z których przygotowuje się dania są ekologiczne. Dania nie zawierają glutenu oraz mleka i jego przetworów, nie zawierają też jajek. W Panczakarmie zaleca się łagodne przyprawy i zioła, dlatego też nie podaje się pikantnych potraw co najczęściej kojarzy się z Indiami. Jedzenie jest wegetariańskie i bardzo smaczne, ma za zadanie minn. odkwasić organizm i to czyni. Dla każdego uczestnika jest zalecana konkretna dieta, która wpływa na jego organizm uzdrawiająco i regenerująco.
kurkuma-przyprawa
dieta-wegetarianska-podczas-ajurwedy-w-indiach

W procesie Panchakarmy posiłki są niezykle ważną częścią odpowiadają za regulowanie dosh – vata, pita, kapha. Doshe to energie konkretnych żywiołów mających swoje siedziby w konkretnych organach i systemach mieszkających w naszym ciele. Proces Panchakarmy ma na celu powrót dosh do swoich „domów”, do równowagi w nich i pomiędzy nimi. Ajurwedyjski lekarz określi nasze doshe i dokładnie powie, która nie jest w równowadze. Vata-powietrze, Pitta-ogień, Kapha-ziemia najczęściej na naszą konsystencję składają się dwie doshe z przewagą jednej z nich – wiodącej. Panchakarma polega na przywróceniu harmonii w naszym ciele i umyśle, na powrocie do „domu”, do zdrowia.

przyprawy-orientalne
dania-wegetarianskie-panchakarma
kardamon-pieprz-kurkuma

W sanskrycie jest mowa o niedrożnych kanałach, przez które nie możemy się samoistnie oczyszczać i pozyskiwać substancji odżywczych z pożywienia. Powstające toksyny z niestrawionego pożywienia i stresów zalegają w organizmie zaburzając zdrowy stan równowagi. Agni to w sanskrycie ogień trawienny i właśnie od niego zależy stan naszego zdrowia. Ama to toksyny latami kumulujące się w naszych ciałach, stąd hinduskie powiedzenie: „ama to mamma wszystkich chorób”. Pomimo, iż posiadamy wszystkie potrzebne kanały do odprowadzania nieczystości (toksyn) nie posiadamy odpowiednich kanałów do odprowadzania amy, która powstała z jedzenia zbyt przetworzonej żywności, tłuszczy trans, zbyt dużej ilości cukru i stresu. Niesatysfakcjonujące życie płynące w ciągłym stresie znacznie przyczynia się do powstawania amy – to toksyny, które wydzielają się niezauważalnie i mają tak wielki wpływ na stan naszego zdrowia. Niestety nawet jedzenie zdrowego pożywienia przy słabym ogniu trawiennym powoduje powstawanie toksyn. Panchakarma w swoim procesie ma za zadanie zrównoważyć nasze ciało i umysł abyśmy  świadomie nie dopuszczali do wypełniania nas amą, aby z biegiem lat nasze sylwetki nie ulegały tak znacznym zmianom. Proces zachowania młodości możemy rozpocząć wraz z Panchakarmą zmieniając sposób odżywiania i myślenia zwłaszcza o sobie samym. Stan umysłu, który przywraca Panchakarma to sattwa –  spokój, radość, szczęście i akceptacja obecnego życia. Możemy to osiągnąć, wszystko co dotyczy naszego zdrowia i życia zależy od nas i od ścieżki, na którą wraz z Panchakarmą możemy wejść.