Masaże Ajurwedyjskie

Masaż ajurwedyjski Abhyanga w Indiach

Abhyanga w dosłownym tłumaczeniu znaczy „namaszczenie”, czyli wmasowanie oleju w ciało. Masaże olejowe znane ze swojego pozytywnego oddziaływania na system immunologiczny opierają się na zasadzie – im więcej stresu (fizycznego lub psychicznego) doświadcza nasz organizm tym więcej oleju potrzeba użyć do masażu.

To zabieg mający na celu poruszenie energii w całym organizmie, a w konsekwencji jej równowagę na trzech poziomach: fizycznym, psychicznym i duchowym. Wykonując masaż abhyanga stymuluje się punkty witalne znajdujące się na przebiegu kanałów energetycznych. Poprzez stymulację odpowiednich punktów, stanowiących odpowiednik narządów ciała, usprawnia się funkcjonowanie wszelkich układów organizmu, pobudza krążenie płynów ustrojowych, limfy i krwi, wzmacnia działanie systemu odpornościowego.
W efekcie Abhyanga wspiera proces odchudzania, kształtowania sylwetki, usprawnia proces przemiany materii i oczyszczania organizmu z toksyn, wspomaga eliminację wszelkich dolegliwości, tak fizycznych jak i psychicznych.

Masaż abhyanga działa również pielęgnacyjnie, jako że oleje stosowane do wszystkich zabiegów ajurwedyjskich, wykonywane na bazie receptur starohinduskich, zawierają różnorodne zioła, nadając olejom właściwości lecznicze jak i pielęgnacyjne. Działają zarówno na skórę właściwą, jak też na wszystkie narządy wewnętrzne.

Masaże ajurwedyjskie są najbardziej kompleksowymi zabiegami, gdyż dotyczą całego ciała. Abhyanga jest masażem o działaniu niezwykle relaksującym, korzystnie wpływającym na wszystkie funkcje organiczne ciała.

Pojedź z nami na najbliższą wyprawę do Idnii i poznaj moc ajurwedyjskich masaży.

Masaż gorącymi stemplami

masaz-goracymi-stemplami

Stemple wypełnione są ziołami konkretnie zaleconymi przez ajurwedyjskiego lekarza danej osobie, przygotowuje się tradycyjnie „ na świeżo” przed zabiegiem.

W ajurwedzie ten masaż należy do rodzaju zabiegów napotnych (swedana) i redukujących (langhana). Jest wykonywany za pomocą 4 lub 6 bawełnianych stempli, moczonych w podgrzewanym specjalnym ziołowym oleju. Ostukiwanie i masowanie gorącymi stemplami daje niezwykłe uczucie odprężenia, rozluźnienia i przyjemnego rozgrzania, pobudza krążenie, usuwa toksyny z organizmu, stymuluje organizm do regeneracji, łagodzi ból, wpływa korzystnie na skórę, skóra staje się gładka i odżywiona, nawilżona oraz odzyskuje zdrowy koloryt.

Masaż ajurwedyjski ma wpływ na:

 • zwiększenie sprawności ruchowej stawów,
 • rozluźnienie mięśni,
 • działanie przeciwbólowe,
 • oczyszczenie z toksyn,
 • pobudzenie mikrokrążenia skóry,
 • ujędrnienie skóry,
 • poprawa krążenia żylnego i limfatycznego,
 • pobudzenie przemiany materii,
 • stymulacja zmysłów dzięki unoszącym się olejkom eterycznym,
 • głęboka relaksacja i odprężenie

pomaga na:

 • ciągłe napięcie,stres
 • otyłość,
 • cellulit,
 • przemęczenie,
 • bóle mięśni i stawów,
 • migreny,
 • napięcie w okolicy szyi i ramion.

Shirodhara

Shirodhara jeden z najważniejszych zabiegów ajurwedyjskich polega na jednostajnym laniu ciepłego oleju na głowę, ma za zadzanie uaktywnić szyszynkę i trzecie oko. Zabieg bardzo głęboko relaksuje, ma wręcz działanie transowe. Często wprowadza pacjentów w odmienne stany świadomości. Shirodhara jest postrzegana jako boska technika odmładzająca cały organizm. Jest to terapia w procesie Panchakarmy mająca za cel eliminację źródła powstałego schorzenia.

Pobudza pracę gruczołów dokrewnych (przysadka, szyszynka) odpowiedzialnych za wydzielanie potrzebnych hormonów, poprawia pamięć, rozszerza percepcję i intuicję, uspokaja autonomiczny system nerwowy (nerwowość, bezsenność, lęki, stres), łagodzi chroniczne bóle głowy (migreny) i przeciążenia umysłowe,głęboko relaksuje pobudzając aktywność fal mózgowych alfa – wprowadza w korzystny dla zdrowia stan tzw. „błogostanu” niweluje objawy wypalenia zawodowego, depresji i wielu innych chorób psychosomatycznych, a nawet chorób skóry.

Shirodhara-masaz

Masaż indyjskimi ziołami Udvartana

Masaż-indyjskimi-ziołami-Udvartana

Masaż ajurwedyjski do którego stosuje się sproszkowane zioła, pasty z ziół zmieszane z olejem ayurvedyjskim. Sproszkowane zioła do masażu mają działanie diuretyczne, przeciwzapalne, detoksykujące. Zioła i zboża w składzie zawierają m.in. kwas krzemowy, mikro i makroelementy, witaminę C, która wzmacnia i poprawia napięcie tkanki.

Udvartana stosowany jest w kuracjach odchudzających, likwidacji zmian cellulitowych, chorobowych zmianach skórnych, nadmiernej potliwości i zmianach reumatycznych. Skutecznie usuwa z organizmu szkodliwe toksyny i poprawia krążenie krwi. Wzmacnia układ mięśniowy, modeluje sylwetkę, nadaje skórze zdrowy wygląd.