15 sposobów, w jaki Ajurweda może zmienić wasze życie

  • przez

Ajurweda to system liczący 5.000 lat i do dziś świetnie prosperujący. Dlaczego? Bo działa!

Jeżeli jesteś studentem Ajurwedy, wiesz z pierwszej ręki, jak ta głęboka nauka o zdrowiu poprawia twoje życie. Jednak dla tych z nas, którzy dopiero zaczynają poznawać jej tajniki i zastanawiają się nad pogłębieniem wiedzy, ta starożytna mądrość może wydawać się ogromna i onieśmielająca.

Być może zastanawiacie się – co dzięki niej możemy osiągnąć? Co czyni ją wyjątkową?

Oto niektóre z powodów

1. System zdrowotny zrodzony z natury

W podejściu ajurwedyjskim nie ma zgadywanek, jeśli chodzi o etos i filozofię – wiemy, że nasze podejście do zdrowia jest zakorzenione w elementach i zasadach Natury, a rozwiązania pomogą nam lepiej zharmonizować się z Naturą. Ajurweda oznacza „naukę” (lub mądrość, wiedzę) o „życiu” – i dotyczy to wszelkiego życia, jakie znamy, w naszym Wszechświecie.

2. Wreszcie – szeroka mapa drogowa do zrównoważonego życia

Gdy zestrajamy się z Naturą, rozwijamy wrodzone poczucie tego, co jest zrównoważone. „Zrównoważone” to słowo, które wszyscy już słyszeliśmy, ale co ono tak naprawdę oznacza? Według Ajurwedy, wszystko, co obciąża system – co ogranicza podtrzymywanie życia – jest niezrównoważone. W Ajurwedzie nie dążymy do perfekcji (bo to może powodować jeszcze większy stres!), ale uczymy się ewoluować nasz codzienny styl życia i ukierunkować się na wybory, które najlepiej wspierają wszystkie aspekty naszego życia – zdrowie fizyczne, psychiczne, emocjonalne. Rezultatem są trwałe rozwiązania, a nie krótkotrwałe, szybkie naprawy.

3. Samodzielne budowanie zdrowia – posiadać je, żyć nim, kochać je

Ajurweda dostarcza nam narzędzi, których potrzebujemy, aby zrozumieć, czym jest zdrowie i co możemy zrobić, aby je wspierać. Dowiadujemy się, co możemy robić każdego dnia i jakie decyzje podejmujemy nieustannie, które mają wpływ na nasze zdrowie. Ajurweda wzywa każdego z nas do nadania sobie władzy i zdolności do manifestowania zdrowego życia. Nie oznacza to, że nie mamy szukać wskazówek czy porad ekspertów – wręcz przeciwnie! Ajurweda uznaje, że jest to droga uczenia się i musimy uczciwie przyznać się do ograniczeń i podjąć pełne miłości do siebie kroki, aby znaleźć wsparcie. Dzięki narzędziom ajurwedy możemy naprawdę przejąć odpowiedzialność za nasze zdrowie.

4. Uznanie indywidualnej siły

Ajurweda pomaga nam nauczyć się, że to, co jest niezrównoważone dla naszego umysłu, jest również niezrównoważone w naszym ciele, co prawdopodobnie będzie niezrównoważone dla naszej społeczności, dla naszego miasta, dla planety itd. Ajurweda wzywa każdego z nas do działania jako pełnoprawnego obrońcy własnego zdrowia i uznaje, że dbanie o siebie nie jest egoistyczne – jest to również dbanie o wszystkie aspekty tworzące całość!

5. Całkowita personalizacja w zdrowiu

W Ajurwedzie nie ma modelu uniwersalnego. Nie mówimy, że każdy jest wyjątkowy, abyśmy się dobrze czuli – mówimy to, ponieważ tak naprawdę jest! Ajurweda uznaje, że wszyscy ludzie mają unikalną konstytucję umysłu i ciała, i określa trzy podstawowe typy tych konstytucji, które istnieją: Trioda, czyli Vata-Pitta-Kapha. Nauka ajurwedyjska uczy nas natury tych cech i tego, jak je rozpoznać, abyśmy mogli odkryć, w jaki sposób przejawiają się one w nas samych i określić nasze unikalne potrzeby.

6. Miłość własna do swojego wyjątkowego umysłu i ciała

Dzięki spersonalizowanemu systemowi zdrowotnemu Ajurwedy uczymy się, że cechy konstytucyjne nie są dobre ani złe – one po prostu są. Uwalniamy się od osądzania siebie z powodu porównywania się z innymi, którzy są inni. Na przykład: czy masz problemy z utrzymaniem wagi i masz w swojej konstytucji wysoki poziom kapha? Twoja niemożność schudnięcia może być częściowo spowodowana twoją konstytucją, a nie tylko brakiem równowagi czy wadą. Z drugiej strony: czy zawsze byłaś/eś niezwykle szczupły i nigdy nie mogłeś przytyć? Konstytucje z dominacją Vata są naturalnie szczupłe i nie przyjmują łatwo wagi. Nie możesz  zmienić swojej konstytucji, ale Ajurweda może pomóc ci zrozumieć, czym ona jest, dlaczego się pojawia i jak najlepiej sobie z nią radzić.

7. Większe zrozumienie innych i poprawa relacji

Ajurweda uznaje, że człowiek wyraża nie tylko swoje ciało fizyczne, ale również swoją osobowość w bezpośrednim związku ze swoimi Doshas. Z tego powodu nazywamy to konstytucją „umysł-ciało”. Rozpoznanie, co jest konstytucyjną cechą naszych przyjaciół, rodziny i współpracowników, może być kluczem do znalezienia spokoju w waszych związkach. Na przykład: czy denerwuje cię, gdy znajomy zapomina oddzwonić do ciebie lub pomyli daty spotkań? Możesz zacząć brać to do siebie, jeżeli jest to powtarzający się schemat, ale po odkryciu, że twój znajomy ma konstytucję Vata, możesz zdać sobie sprawę, że to nie jest sprawa osobista – to cecha konstytucji, z której kontrolą twój znajomy prawdopodobnie ma wiele problemów. Zamiast być urażonym, przekonasz się, że dawanie temu szczególnemu przyjacielowi dodatkowych przypomnień i podwójne potwierdzanie terminów spotkań pomaga w utrzymaniu płynnego funkcjonowania waszych relacji. Jeżeli twój przyjaciel pozna twoją konstytucjonalną naturę, oboje będziecie mogli wymieniać się tego typu miłosnymi uwagami i dbać o wzajemne potrzeby.

8. Lepsza współpraca i wydajność pracy

Na relacje w pracy wpływa nasza równowaga konstytucyjna w takim samym stopniu, jak na nasze relacje osobiste. Czy ten przyjaciel Vata, który jest zapominalski, ale teraz ty mając tą wiedzę nauczyłeś się przebaczać – możesz również odnieść to do współpracownika, który spóźnia się na spotkania lub zapomina o terminach, albo nie potrafi się skupić podczas rozmowy? Często współpracownik z dominacją Pitta, który jest zawsze na szczycie może stać się niecierpliwy wobec współpracownika z dominacją Vata? Ajurweda otwiera nas na zrozumienie kluczowych różnic konstytucyjnych i na to, jak możemy zmodyfikować nasze oczekiwania i zachowania, aby optymalnie współpracować i z wrodzonych predyspozycji każdej osoby wziąć najlepsze, jednocześnie wiedząc o tych mankamentach, które leżą w jego naturze.

9. Prosta definicja choroby

Zrozumienie konstytucji jest jednym z pierwszych kroków, które podejmujemy podczas studiowania Ajurwedy. Być może po zidentyfikowaniu swojego przyjaciela z dominacją Pitta, nadal drapiesz się po głowie i zastanawiasz, czy jego pasywnie agresywne e-maile to również „tylko jego konstytucja”? W Ajurwedzie istnieje konstytucja, a następnie brak równowagi, czyli choroba. „Dosha definiuje się jako „to, co może wyjść z równowagi”, więc Ajurweda uznaje w ramach swojej terminologii, że brak równowagi jest stałym elementem życia – a także zapewnia nam ramy dla zrozumienia, co można zrobić, aby przywrócić równowagę. Nasza unikalna konstytucja umysłu i ciała sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na pewne zaburzenia równowagi niż inni, ale wykwalifikowany lekarz ajurwedyjski będzie w stanie wyraźnie rozróżnić te dwie kwestie.

10. Mapa drogowa do życia sezonowego

Wiemy, że należy ubierać się stosownie do pogody i tego, co jest w sezonie, gdy odwiedzamy targ rolniczy, ale dla niektórych ludzi ich związek z „sezonowym” zdrowiem na tym się kończy. Ajurweda wyjaśnia, co i jak z porami roku – jakie elementy składają się na poszczególne pory roku, jak się przejawiają i kiedy należy wykryć zmiany sezonowe, a także jak cechy sezonowe wpływają na Doshas w naszych umysłach i ciałach. Zaczynacie rozumieć, dlaczego preferujecie pewne pory roku i co możecie zrobić, aby zrównoważyć swój system, gdy zmiany sezonowe zaczynają wytrącać was z równowagi. Jeżeli nie macie dostępu do idealnie lokalnych i sezonowych źródeł żywności, Ajurweda może wspierać was w wyborze żywności na podstawie jej elementarnych właściwości, tak abyście mogli jeść sezonowo na poziomie energetycznym. Sezonowość nie ogranicza się tylko do odżywiania, a Ajurweda dostarcza wielu narzędzi do zachowania równowagi sezonowej poprzez ćwiczenia, relaksację, pracę z ciałem i rutynę stylu życia.

12. Podejść do zdrowia prewencyjnie

Złote piękno Ajurwedy polega być może na tym, że potrafi ona rzeczywiście zapobiegać chorobom. System ajurwedyjski patrzy na chorobę jak na postęp, z kilkoma etapami braku równowagi, które występują zanim pojawi się choroba wykrywalna przez konwencjonalne testy. Na przykład cukrzyca ma według Ajurwedy łącznie 20 etapów rozwoju – tak, 20! Prowadzenie ajurwedyjskiego stylu życia pomaga zapobiegać powstawaniu chorób, a opieka zdrowotna sprawowana przez wyszkolonego lekarza ajurwedyjskiego daje osobom poszukującym zdrowia możliwość wykrycia początkującej choroby w jej najwcześniejszym stadium.

13. Znalezienie rozwiązań dla pozornie tajemniczych, przewlekłych problemów zdrowotnych

Holistyczne, prewencyjne podejście do zdrowia oznacza, że nierównowaga jest ukierunkowana na źródło problemu, a nie na leczenie symptomów i zakładanie plastrów na głębsze problemy. Poprzez dokładną ocenę indywidualnej konstytucji, historii rodziny i choroby, stosuje się kompleksowe podejście, które uwzględnia psychiczne, fizyczne i emocjonalne aspekty braku równowagi. Techniki oceny skanują również subtelne poziomy choroby za pomocą takich narzędzi jak diagnostyka pulsu, która może wykryć brak równowagi, który może zostać przeoczony przez konwencjonalne testy.

14. Oświetlić drogę swojego nowego przeznaczenia zawodowego

Studiowanie Ajurwedy to uzdrawiająca podróż, która wpływa na nasze indywidualne zdrowie, związki i karierę, a nawet prowadzi do ekscytującego rozwoju zawodowego. Specjaliści od zdrowia ze wszystkich środowisk odkrywają moc Ajurwedy i wzbogacają swoją praktykę o jej mądrość – lekarze, dietetycy, instruktorzy jogi, fizykoterapeuci, pielęgniarki, akupunkturzyści, masażyści, estetycy, terapeuci produktów kosmetycznych, doradcy, trenerzy życiowi i inni. Jeszcze więcej specjalistów z różnych środowisk czuje się wezwanych do zmiany zawodu i zagłębia się w naukę o zdrowiu holistycznym. Pierwszy krok, bądź gotowy na zminy!

15. Odkrycie inspirującej filozofii życiowej

Ajurweda nie jest religią ani systemem duchowym, chociaż jej elegancka, obejmująca wszystko filozofia może wzbudzić głębokie poczucie ugruntowania i łączności. Co więcej, ajurweda – podobnie jak inne starożytne, holistyczne systemy zdrowotne – jest obecnie bardziej niż kiedykolwiek aktualna, jeśli chodzi o wspieranie uzdrowienia jednostek, jak również naszej planety. Dobrze jest być częścią tego rozwiązania!