Przejdź do treści

Codzienna rutyna w życiu z Ajurwedą

  • przez

Codzienna rutyna jest absolutnie konieczna, abyśmy odczuli radykalną zmianę w ciele, umyśle i świadomości. Rutyna pomaga przywrócić równowagę w organizmie. Reguluje również zegar biologiczny człowieka, wspomaga trawienie, wchłanianie i asymilację oraz generuje poczucie własnej wartości, dyscyplinę, spokój, szczęście i długowieczność. Punktów do codziennej realizacji jest sporo ale nie martw się w myśl zasady „nie od razu Rzym zbudowali”,  na początek wybierz to co sprawi ci najmniej problemów. Jak już staną się nawykiem wyznacz kolejne i ani się obejrzysz nawykiem stanie się większość rytuałów prowadzących do zdrowego i szczęśliwego życia. Pomyśl, że robisz to wyłącznie dla siebie, że jesteś tego po prostu wart!

1. Obudź się wcześnie rano

Dobrze jest obudzić się przed wschodem słońca, kiedy w przyrodzie są miłosne (satwiczne) energie, które wprowadzają spokój umysłu i świeżość do zmysłów. Wschód słońca zmienia się w zależności od pory roku, ale średnio ludzie vata powinni wstać około 6 rano, ludzie pitta do 5:30, a kapha do 4:30 rano. Zaraz po przebudzeniu, spójrz na swoje ręce przez kilka chwil, a następnie delikatnie przenieś je na twarz i klatkę piersiową w dół do pasa. Ten dotyk oczyszcza aurę.

2. Wypowiedz intencję przed opuszczeniem łóżka

Przestrzegaj zasad dobrego życia: utrzymuj pozytywny stan umysłu i pozytywne emocje.

„Wielka energio, jesteś we mnie, w moim oddechu, w każdym ptaku, w każdej potężnej górze.

Twój słodki dotyk dociera do wszystkiego, a ja jestem dobrze chroniony.

Dziękuję Ci za ten piękny dzień, który jest przede mną.

Niech radość, miłość, pokój i współczucie będą częścią mojego życia i wszystkich wokół mnie w tym dniu. Jestem uzdrowiony i jestem zdrowy.”

Po tej intencji obejmij się rękoma i z czułością ukołysz swoje ciało, z miłością i szacunkiem, daj sobie czułość płynącą z twojego serca. Przywołaj wielką miłość i szacunek do samego siebie.

3. Oczyść Twarz, Usta i Oczy

Ochlap twarz zimną wodą i wypłucz usta. Obmyj oczy zimną wodą  i wymasuj powieki delikatnie je pocierając. Mrugnij oczami 7 razy i obróć je we wszystkich kierunkach. Osusz twarz czystym ręcznikiem.

4. Pij wodę rano

Następnie należy wypić szklankę wody o temperaturze pokojowej, najlepiej z czystego miedzianego kubka napełnionego poprzedniej nocy. To płucze ślad śluzowy w przewodzie pokarmowym, płucze nerki i stymuluje perystaltykę. Rozpoczynanie dnia  herbatą lub kawą nie jest dobrym nawykiem, to drenuje energię nerek, przemęcza nadnercza, powoduje zaparcia. Nie martw się jeśli będziesz zapominał i nie każdy dzień rozpoczniesz szklanką wody, z czasem stanie się to nawykiem.

5. Wypróżnienie

Chwilę po wypiciu wody usiądź, (albo lepiej kucnij wcześniej na kilka minut), na toalecie i wypróżnij się. Niewłaściwe trawienie nocnego posiłku lub brak zdrowego snu może wywołać zaparcie. Jednak woda, a następnie siedzenie na toalecie o określonej porze każdego dnia, pomaga w regulacji wypróżnień. Pomocne może być również alternatywne oddychanie nosem. Po wypróżnieniu należy umyć kryzę odbytu ciepłą wodą, a następnie ręce mydłem.

6. Zeskrobanie języka

Staraj się codziennie rano delikatnie zeskrobać język od tyłu do przodu, aż do zeskrobania całej powierzchni 5-7 pociągnięć. Stymuluje to narządy wewnętrzne, pomaga w trawieniu i usuwa martwe bakterie. Vata może użyć złotego skrobaka, srebrnego pitta a miedzi kapha. Stal nierdzewna może być używana przez wszystkich ludzi. Skrobaki są powszechne w Indiach, można poszukać w internecie.

7. Wyczyść zęby

Zawsze używaj miękkiej szczoteczki do zębów oraz ściągającej, ostrej i gorzkiej pasty lub proszku do zębów. Stosuj pasty nie zawierające fluoru.

8. Płukanie jamy ustnej olejem

Płukanie olejem oczyszcza krew, wzmocnia zęby, dziąsła i szczękę, poprawia głos i usuwa zmarszczki z policzków. Płucz jamę ustną dwa razy dziennie (ok. 5 min.) ciepłym olejem sezamowym. Trzymaj olejek w ustach, energicznie przepuszczaj go przez zęby, a następnie wypluj go i wypłucz usta dwa razy ciepłą wodą.

9. Żucie

Żucie garści nasion sezamu pomaga w ukrwieniu dziąseł i wzmacnia zęby. Można też żuć 3-5 suszonych daktyli i łyżeczkę wiórek kokosowych. Ranne żucie pobudza wątrobę i żołądek oraz poprawia ogień trawienny.

10. Krople do nosa (Nasya)

Wlanie od 3 do 5 kropli ciepłego masła ghee lub oleju sezamowego do każdej dziurki nosa rano. Operacja ta pomaga w smarowaniu nosa, oczyszczaniu zatok i poprawie głosu, wzroku i jasności umysłu. Nasz nos jest drzwiami do mózgu, więc krople wlane do nosa odżywiają pranę i pobudzają myślenie.

Dla vata: olej sezamowy, masła ghee.

Dla pitta: masło ghee, olej słonecznikowy lub kokosowy.

W przypadku kapha: masło ghee.

11. Krople olejku w uszach (Karana purana)

Warunki takie jak dzwonienie w uszach, nadmiar woskowiny usznej, słaby słuch, szczęka blokująca, są spowodowane przez nadmiar vata w uszach. Umieszczenie 5 kropli ciepłego olejku sezamowego w każdym uchu może pomóc w tych zaburzeniach.

12. Nałóż olejek na głowę i ciało (Abhyanga)

Nacieraj ciepłym olejem głowę i ciało. Delikatny, codzienny masaż olejkowy skóry głowy może przynieść szczęście, a także zapobiec bólowi głowy, łysieniu, siwiźnie i cofaniu się linii włosów. Natomiast olejowanie ciała przed snem pomoże wywołać zdrowy sen i utrzymać skórę miękką. Jeśli rano nie możesz sobie pozwolić na nacieranie głowy i ciała, zrób to koniecznie wieczorem.

Vata niech użyje ciepłego oleju sezamowego.

Pitta niech użyje ciepłego oleju słonecznikowego lub kokosowego.

Kapha niech użyje ciepłego oleju słonecznikowego lub musztardowego.

13. Kąpiel

Kąpiel jest oczyszczająca i odświeżająca. Usuwa pot, brud i zmęczenie, dodaje ciału energii, jasności umysłu i energii twojemu życiu.

14. Ubieranie się

Noszenie czystego ubrania przynosi piękno i buduje poczucie własnej wartości.

15. Użycie Perfum

Użycie naturalnych zapachów, olejków eterycznych lub perfum przynosi świeżość, urok i radość. Dodaje ciału witalności i poprawia samoocenę.

16. Ćwiczenie

Regularne ćwiczenia, zwłaszcza joga, poprawiają krążenie, siłę i wytrzymałość. Pomagają się zrelaksować i zdrowo spać, poprawiają trawienie i wydalanie. Ćwicz codziennie do momentu swoich możliwości, czyli do momentu, gdy pot tworzy się na czole, pod pachami i na plecach.

Vata: Powitanie słońca x 12, wykonywane powoli; Podnoszenie nóg; Wielbłąd; Kobra; Kot; Krowa. Ćwicz powoli, delikatne.

Pitta: Powitanie księżyca x 16, umiarkowanie szybkie; Ryba; Łódka; Pokłon. Ćwicz uspokajająco.

Kapha: Powitanie słońca x 12, wykonane szybko; Mostek; Paw; Palma; Lew. Ćwicz energicznie.

17. Pranajama

Po ćwiczeniach, usiądź cicho i wykonaj kilka głębokich ćwiczeń oddechowych w następujący sposób:

12 naprzemiennych oddechów nozdrzowych dla vata;

16 chłodzących oddechów shitali (zwijanie języka wzdłuż i oddychanie przez niego) dla pitta;

100 kapalabhati (krótkie, szybkie oddechy) dla kapha.

18. Medytacja

Ważne jest, aby medytować rano i wieczorem przez co najmniej 15 minut. Medytuj w sposób, do którego jesteś przyzwyczajony, lub spróbuj „Medytacji Pustej Miski”. Medytacja przyniesie równowagę i spokój w twoim życiu.

19. Teraz jest czas na twoje śniadanie!

Twój posiłek powinien być lekki w gorących miesiącach lub jeśli twoja agni (ogień trawienny) jest słabe zjedz ciepłą zupę. W miesiącach zimowych możesz zjadać trochę cięższe śniadania.

Teraz możesz wyruszyć na podbój świata, jesteś kimś ważnym przede wszystkim dla samego siebie, jesteś spokojny i radośnie podekscytowany. Ciesz się swoim dniem!