Chudnij z Ajurwedą

  • przez

Jak kuracje ajurwedyjskie mogą pomóc szybko i prawidłowo schudnąć

Zapewne próbowaliście wielu sposobów na szybkie schudnięcie, ale nie udało się. Jedną z głównych przyczyn niepowodzeń w szybkiej utracie wagi jest fakt, że ludzie skupiają się tylko na jednym zadaniu, takim jak kontrolowanie diety lub treningów. Z pewnością sama dieta i ćwiczenia pomogą w utracie wagi, ale to nie dzieje się szybko!

Najlepszą rzeczą do zrobienia w celu utraty wagi jest podejście wielostronne. Takie, w którym nie popada się w żadne skrajności, nie głodzi się i nie przesadza, wtedy organizm będzie wam wdzięczny!

Dlaczego kuracje ajurwedyjskie są tak skuteczne gdy zamierzamy stracić zbędne kilogramy ?

Leczenie ajurwedyjskie skupia się na typie ciała danej osoby i stosuje indywidualne podejście, aby uzyskać jak najlepsze wyniki. Według Ajurwedy istnieją trzy typy ciała. Przyjrzyjmy się im:

1. Vata – Osoby, które mają płaską klatkę piersiową, chudą sylwetkę, mniej rozwinięte mięśnie, widoczne stawy i żyły. Raczej nie cierpią na otyłość z wyjątkiem tłuszczu na brzuchu.

2. Pitta – Za ciało Pitta uważa się osoby o smukłej sylwetce, umiarkowanym rozwoju mięśni, miękkiej skórze, jedwabistych włosach, prawidłowym metabolizmie i średnim wzroście.

3. Kapha – Typ ludzi z nadmierną wagą, prawidłowym rozwojem mięśni, grubą i tłustą skórą. Osoby o figurze Kapha mogą cierpieć na otyłość. Muszą utrzymywać ścisłą dietę i wykonywać ćwiczenia fizyczne, aby schudnąć.

Po określeniu swojego typu ciała, przyjrzyjmy się ajurwedyjskim sposobom na szybkie schudnięcie:

1. Doskonała dieta ajurwedyjska

Istnieją różne plany diety ajurwedyjskiej na odchudzanie dla różnych typów ciała, które zostały wymienione. Doskonała dieta ajurwedyjska oznacza, że należy zrobić wszystko aby właśnie ten służący danej osobie sposób odżywiania utrzymać jak najdłużej, najlepiej przez całe życie.  Ale zanim to nastąpi, musicie być świadomi świadomego jedzenia. Można odnieść sukces dzięki 14-dniowemu planowi odżywiania  aby stracić tłuszcz z brzucha za pomocą diety ajurwedyjskiej, ale aby to utrzymać ajurweda uczy innego podejścia i jest to sposób świadomego jedzenia.

Co to jest zatem mindful heating – świadome jedzenie?

 Zasadniczo jest to nawyk skupiania się na jedzeniu podczas jedzenia. Jest to również przemyślany skład posiłków, gdzie na talerzu mamy mniej żywności dającej nam więcej substancji odżywczych. Czasami jemy podczas oglądania telewizji lub przeglądania stron internetowych w telefonie komórkowym. Problem polega na tym, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile pokarmu wpychamy do żołądka.

Rozwijając swój sposób uważnego jedzenia, proszę przestrzegać następujących zaleceń:

Vata

Ten typ ciała potrzebuje warzyw skrobiowych i pełnego ziarna. Osoby o typie ciała Vata powinny zawsze mieć odrobinę oleju w żywności, która zwiększa ich metabolizm. Nie zaleca się przejadania i jedzenia smażonych potraw.

Pitta

Zielone warzywa i surowe sałatki są najbardziej zalecane dla Pitta. Osoby o takim typie ciała powinny zawsze trzymać się zdrowej rutyny żywieniowej i nie wykraczać poza tę metodę. Cukier jest bardzo szkodliwy dla typu ciała Pitta. Powinny one również unikać tłustych potraw.

Kapha

Soki warzywne, pełne ziarna, warzywa gotowane na parze, przyprawy, fasola są dobre dla organizmu Kapha. Unikanie cukru i mleka jest bardzo zalecane. Nawet słodkie owoce nie są wskazane. Osoby z ciałem typu Kapha mogą mieć duże zapotrzebowanie na tłuste i śmieciowe jedzenie, dlatego też muszą pracować nad swoją kontrolą psychiczną.

W związku z tym należy pamiętać, że tylko dlatego, że jest się kapha, nie należy jeść pokarmów, które są dobre dla pitta, to nie tak wygląda. Najlepszą dietą jest dieta Tridosha, głównie dlatego, że każdy z nas ma wszystkie trzy dosze w różnych proporcjach.

Rzeczy, o których należy pamiętać stosując dietę:

– Podczas jedzenia należy skupić się wyłącznie na jedzeniu i nie siedzieć w pobliżu telewizora, nie  korzystać z telefonu komórkowego.

– Unikać spożywania dużych ilości jedzenia w krótkim czasie, jeść powoli, skupiając się na smaku potrawy.

– Unikać czerwonego mięsa, nabiału, palenia, alkoholu, słodyczy, śmieciowego jedzenia i resztek jedzenia zbyt długo przechowywanego w lodówce.

– Unikać nadmiaru.

– Unikać przejedzenia.

Picie wody we właściwy sposób

Woda jest niezbędna dla naszego organizmu, ponieważ ma zasadniczy wpływ na system przemiany materii. Dobrym nawykiem jest picie ciepłej wody, ponieważ rozluźnia ona mięśnie i pomaga schudnąć. Pomocne jest również picie nie dużych ilości ciepłej wody podczas jedzenia, ponieważ pomaga ona nawilżyć układ trawienny. Proszę unikać picia wody tuż przed lub tuż po jedzeniu. Proszę dać sobie co najmniej godzinę, abyście w pełni wykorzystali swój posiłek.

Dobra Rada!

Pijcie ciepłą wodę, ponieważ rozluźnia ona nasze mięśnie i pomaga schudnąć.

2. Kontrolowana codzienna rutyna

Szybka utrata tłuszczu to nie tylko jedzenie, które spożywacie. Musicie się upewnić, że organizm wykorzystuje wystarczającą ilość kalorii jako źródło energii do wykonania zadania, krótko mówiąc powinniście zjadać odrobinę mniej kalorycznych posiłków potrzebnych wam na dany dzień pracy. Jeżeli jesteście naprawdę zdeterminowani, aby szybko schudnąć, powinniście ustalić swoją codzienną rutynę.

Warto przestrzegać następujących wskazówek:

– Budzić się wcześnie rano (ok. 6.00).

– Czterdzieści minut dziennie ćwiczeń (można też spróbować innego sposobu, o którym mowa poniżej).

– Zjeść lekkie śniadanie ze zdrową żywnością, unikać tłustych potraw na śniadanie, przed śniadaniem można zjeść ulubiony owoc lub wypić koktajl owocowy, następnie przyrządzić śniadanie ze świeżych produktów z dodatkiem orzechów.

– Na obiad jeść zgodnie z energetycznym zapotrzebowaniem organizmu i uczynić go głównym posiłkiem dnia. Drugim dobrym momentem w ciągu dnia na zjedzenie owoców jest czas przed obiadem, jedzenie owoców po posiłku jest niewskazane nie tylko przy odchudzaniu, a jedzenie owoców późnym popołudniem i wieczorem jest bardzo niewskazane, warto z tej zasady zrobić dobry nawyk!

– Na kolację jeść jak najmniej, kolację starać się spożywać wczesnym wieczorem.

– Unikać drzemek w ciągu dnia.

– Po posiłkach zrobić krótki spacer.

– Codziennie po przebudzeniu pić wodę szklankę lub dwie ciepłej wody.

– Zażywać produkty ziołowe warto przyrządzać sobie codziennie rano do litrowego termosu ajurwedyjską herbatkę trawienną (po pół łyżeczki nasion: kmin rzymski, koper włoski, kolendra), pić ją przez cały dzień porcjami. Herbatka trawienna nie tylko poprawi nasz system trawienny również pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, warto uczynić z tego kolejny łatwy i tani nawyk!

– Jeść punktualnie i unikać zbyt późnych posiłków w nocy.

Post raz w tygodniu doskonale wpływa na metabolizm, a także pomaga w utracie wagi. Należy w miarę możliwości przestrzegać codziennej rutyny, w tym ćwiczeń. Możecie pomyśleć, że nieprzestrzeganie zaplanowanej regularnej rutyny przy odchudzaniu np. tylko przez jeden dzień nie jest aż tak wielkim problemem, ale uwierzcie, ma to głęboki efekt psychologiczny. Należy więc zawsze powstrzymywać się od odchodzenia od rutyny, ponieważ stanowi ona istotną część tworzenia nawyków, zaś dobre, zdrowe nawyki będą gwarancją utrzymania docelowej wagi. Z biegiem czasu każdy wypracowany dobry nawyk wspomagający utratę wagi, jak picie ciepłej wody po przebudzeniu, jedzenie owoców tylko do pory obiadu, czy popijanie herbatki trawiennej w ciągu dnia i jedzenie posiłków zgodnie z zapotrzebowaniem naszego ciała na dają ilość energii da efekt w postaci znacznej utraty wagi bez większych wyrzeczeń.

3. Aktywność ciała

Joga i ćwiczenia fizyczne są niezbędne do szybkiej utraty wagi. Możecie spróbować regularnych ćwiczeń fizycznych lub codziennej jogi. Jeśli myślicie, że to trudne bądź nie macie możliwości by pójść na jogę zróbcie to w domu najlepiej rano, wyszukajcie w internecie np. 30 minutową jogę shivananda i ćwiczcie, dobrym porannym ćwiczeniem są również ryty tybetańskie, znajdziecie je w internecie.

Joga

Surya namaskar (salutowanie słońcu) przez 10 minut każdego ranka jest doskonałe na utratę tłuszczu z brzucha.

Można również praktykować następujące pozycje w celu utraty wagi:

– Naukasana – pozę łodzi

– Dhanurasana – pozę łuku

– Ardha matsyendrasana – półpostać pana ryb

– Matsyasana – pozę ryby

– Ardha halasana – półpostać pługa

– Bhujangasana – pozę kobry

Pranajama

Pranajama, ćwiczenia oddechowe, to coś, co powinniście znać, aby jak najlepiej wykorzystać jogę lub ogólnie schudnąć. Tlen, który pobieracie poprzez swój oddech, spala kalorie. Aby szybko schudnąć, zaleca się trzy rodzaje ćwiczeń oddechowych, wszystkie rodzaje można znaleźć w Internecie.

1. Bhastrika pranayama – przedłużony wdech i wydech. 2,5 sekundy na każdy wdech i wydech.

2. Kapalbhati pranayama – Bezwiedny wdech i szybki wyrzucany wydech.

3. Surya bhedi pranayama – Praktyka oddychania przytrzymując prawe lub lewe nozdrze.

Spacery

Dla utraty wagi najlepsze ćwiczenia to spacer. Codziennie  30-minutowy energiczny spacer jest idealny do utraty tłuszczu z brzucha. Tak, po prostu chodzenie.

Wniosek

Zaleca się opanowanie swojej wagi, zanim otyłość spowoduje inne problemy zdrowotne. Kuracja ajurwedyjska jest najbardziej naturalnym sposobem na szybką utratę wagi i jej utrzymanie pod warunkiem przestrzegania nowo nabytej rutyny związanej zarówno z dietą, piciem ciepłej wody, ćwiczeniami  i pozostałymi prostymi nawykami.