Co powiedzieć doktorowi ajurwedyjskiemu

  • przez
ananda-lakshmi-kerala-india-doctor-
dr Ajurweda

Przed wyjazdem na panchakarmę warto zapoznać się z tematem, co to właściwie jest i co nas czeka po przybyciu do ośrodka. Ajurweda to wiedza o zdrowiu, o tym jak żyć szczęśliwie, jak czerpać radość z każdego dnia, jak żyć długo w dobrym zdrowiu. Często też nazywana jest życiem w wiecznej młodości.
Ajurweda to starohinduski system leczenia, opierający się na utrzymaniu równowagi organizmu,  istnieje ponad 7 tysięcy lat i nic znacząco do czasów obecnych się w niej nie zmieniło.

Właśnie w tej tradycji opartej w dużej mierze na samo uzdrawianiu narodziła się Panchakarma, z której dobrodziejstw bardzo długo korzystały tylko wyższe kasty w Indiach i na Sri Lance.

Pancha w sanskrycie oznacza pięć, a karma proces, dlatego określa się ją jako pięciostopniowy system uzdrawiania. Panchakarma przywraca młodość, równowagę i piękno a drogą do tego jest głębokie oczyszczanie oraz regeneracja organizmu. Uzdrawianie następuje na wszystkich poziomach, przy czym w początkowej fazie najbardziej odczuwalną jest sfera fizyczna gdzie zabiegi są dopasowane do każdej osoby indywidualnie. Do konkretnych zaburzeń przypisane są terapie ziołowe, trwające kilka godzin dziennie masaże olejowe, ziołowe, kąpiele parowe i codzienna joga Sivananda, która jest bardzo ważnym czynnikiem terapii.

Ważnym etapem kuracji oprócz wedyjskiej wiedzy jest wychwycenie subtelności związanych z emocjami, których następstwem są napięcia, lęki, depresje. Ten etap pozwala również uświadomić nam jak postrzegamy świat, co nas kształtuje i jak nasze postępowanie wpływa na zdrowie. Dzięki Panczakarmie możemy wyleczyć się z bardzo wielu poważnych chorób, możemy spowodować, że rozpocznie się proces samo uzdrawiania. W całym procesie jesteśmy wspomagani różnymi ajurwedyjskimi ziołami w pierwszej części kuracji – oczyszczającymi, w drugiej- odmładzającymi, wspomagającymi regenerację tkanek.

Cudowny leczniczy dotyk w tradycji ajurwedyjskiej jest podstawą leczenia, wpływa uzdrawiająco na wszystkie partie ciała. Poprawia trawienie i wchłanianie, poprawia ukrwienie i wymianę płynów w tkankach, usuwa obrzęki, stany zapalne, poprawia znacznie odporność organizmu, odblokowuje kanały energetyczne aby energia życia znów płynęła. Masaże trwają ok 2 godzin dziennie w niektórych tego wymagających przypadkach do 3 godzin.
Masaży uzdrawiających w Panchakarmie jest duże spektrum, stosowane są w zależności od potrzeby w każdej z faz: oczyszczania a następnie odmładzania. Wszystkie mają swoje tajemne techniki i wręcz spektakularne efekty.

Warto w tym czasie myśleć o sobie z czułością i miłością. Pozwólmy aby nasze emocje pokazały co nas niepokoi, co zakłóca nasze szczęście i radość.

Doktor ajurwedyjski każdą osobę pierwszego dnia pobytu dokładnie zbada i zaaplikuje indywidualne leczenie (tylko specyfikami ziołowymi) i masaże. Warto zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań jeśli na coś konkretnego chorujemy. Jeśli jesteśmy ogólnie zdrowi lecz dolegają nam jakieś bóle lub niestrawności, zgagi czy inne hemoroidy warto wypisać sobie na karteczce te bolączki wg. wzoru podanego poniżej i po badaniu podać to doktorowi.

Zgaga — Heartburn , Hemoroidy — hemorrhoids , Bóle serca przy oddychaniu —  Heart pains in breathing, Palpitacja serca   —Heart palpitations,  Bezsenność—  insomnia

Doktor posługuje się translatorem google więc osoby, które nie znają języka również nie muszą się martwić. Jeśli ktoś poczuje się pewnie badanie może się odbyć z osobą, która będzie tłumaczyła.