Joga 12 podstawowych Asan

 • przez
joga-na-podeście

Joga 12 podstawowych Asan

12 podstawowych asan

Dwanaście podstawowych pozycji jogi lub asan (oznaczających stałą pozycję) stanowi tutaj podstawę Sivananda Open Class. 

Ćwiczą każdą część ciała, rozciągając i tonując mięśnie i stawy, kręgosłup i cały układ kostny. Działają nie tylko na kręgosłup, ale także na narządy wewnętrzne, gruczoły i układ nerwowy, zapewniając nam promienne zdrowie. 

Uwalniając napięcie fizyczne i psychiczne, uwalniają ogromne zasoby energii, dodając nam siły i witalności. Dzięki regularnej praktyce pozy stają się świadomym ćwiczeniem koncentracji i medytacji oraz prowadzą do uspokojenia umysłu i zmniejszenia stresu.

 1. Stanie na głowie (Sirsasana)
  joga stanie na rekach -1 (1)

Postawa znana jako „król asan” ze względu na niezwykłe zalety poprawia krążenie, wzmacnia układ oddechowy i serce, zwiększa pamięć, koncentrację i zdolności intelektualne oraz sprzyja relaksacji. Mózg, rdzeń kręgowy i współczulny układ nerwowy są witalizowane, a zmysły wyostrzone. Przysadka mózgowa i szyszynka są stymulowane, ożywiając cały umysł i ciało. Pozycja łagodzi żylaki i zaparcia, przeciwdziała zaburzeniom nerwowym i lękowi, poprawia jakość snu i zwiększa pewność siebie.

 1. Stojak na ramię (Sarvangasana)

stojak na ramię -2 (1)

Sarvangasana, co oznacza „wszystkie części”, wzmacnia całe ciało. Postawa stymuluje tarczycę regulując metabolizm, syntezę białek, częstość akcji serca, ciśnienie krwi i poziom wapnia. Krew jest oczyszczana i poprawia się krążenie, a postawa pomaga w zapobieganiu chorobom nerek, kości i osłabieniu mięśni. Żylaki i zaparcia zostają złagodzone, a ospałość psychiczna, depresja i bezsenność usunięte.

 1. Pług (Halasana)
  plug -3

Pług utrzymuje sprawny kręgosłup poprzez rozciąganie mięśni kręgosłupa i otwieranie kręgów kręgosłupa. Odżywia nerwy rdzeniowe i łagodzi oraz zapobiega zapaleniom stawów i sztywności pleców i szyi. Mięśnie pleców, ramion są wzmocnione, a napięcie z odcinka szyjnego kręgosłupa zwolnione. Masując narządy wewnętrzne, łagodzi niestrawność i zaparcia, pobudza wątrobę i śledzionę oraz zmniejsza otyłość.

 1. Ryba (Matsyasana)
  ryba - 4

Ryba wzmacnia i oczyszcza układ oddechowy, zwiększając pojemność płuc, łagodząc astmę i zwiększając witalność całego układu. Usuwa sztywność w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym pleców, korygując zgarbione plecy. Gruczoły przytarczyczne z tyłu szyi, które są odpowiedzialne za pobieranie wapnia, są stymulowane, co daje mocniejszy i bardziej plastyczny układ kostny. Nastroje są regulowane, a emocje uspokajane.

 1. Skłon do przodu (Paschimottanasana)Siedzenie przedniego zakrętu -5

Skłon do przodu masuje, stymuluje i tonizuje cały układ trawienny, regulując perystaltykę i zwiększając moc trawienną. Funkcje trzustki są regulowane, kontrolując poziom cukru we krwi i metabolizm węglowodanów. Zaburzenia układu moczowo-płciowego są łagodzone. Wszystkie mięśnie z tyłu ciała są rozciągnięte, co zwiększa elastyczność w biodrach. Nadwaga w obszarze talii zmniejsza się. Cały układ nerwowy jest ożywiony i wzmocniony.

 1. Kobra (Bhujangasana)Kobra - 6

Kobra zwiększa elastyczność krzywizny korygującej kręgosłup. Głębokie i powierzchowne mięśnie pleców są wzmocnione i masowane, ożywiając nerwy i mięśnie kręgosłupa oraz łagodząc zapalenie stawów dolnej części pleców i ogólny ból dolnej części pleców. Jajniki i macica są stonowane, co pomaga w problemach miesiączkowych. Nadnercza i nerki są pobudzane, co powoduje zmniejszenie lęku i stresu.

 1. Szarańcza (Salabhasana)Szarańcza - 7

Szarańcza łagodzi powolne trawienie, wzmacnia ściany brzucha, masuje trzustkę, wątrobę i nerki oraz zwiększa dopływ krwi do gardła. Mięśnie górnej części pleców, nóg i ramion są wzmocnione, a ból w dolnej części pleców i rwa kulszowa są złagodzone. Elastyczność w odcinku szyjnym pleców jest zwiększona. Postawa wzmacnia siłę woli i zwiększa czujność.

 1. Łuk (Dhanurasana)
  luk - 8

Łuk rozwija elastyczność całego kręgosłupa, pobudza narządy trawienne, łagodzi zaparcia, niestrawność i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Zapobiega reumatyzmowi nóg, stawów kolanowych i dłoni. Mięśnie pleców są masowane, a kręgosłup jest elastyczny. Poprawia się krążenie krwi, usuwa tłuszcz brzuszny i wzmacniają się mięśnie brzucha. Pozycja łagodzi astmę i stymuluje układ oddechowy. Zwiększa pewność siebie.

 1.  Półskręt kręgosłupa (Ardha Matsyendrasana)
  Half Spinal Twist - 9

Półskręt kręgosłupa łagodzi ból dolnej części pleców, lumbago, reumatyzm pleców i bioder. Współczulny układ nerwowy jest stonowany i stymulowany, narządy trawienne masowane – wątroba, jelito grube, woreczek żółciowy, śledziona i nerki. Głębokie mięśnie pleców są wzmocnione, a pochylone ramiona, zgięte plecy i ogólna zła postawa są korygowane.

 1. Kruk (Kakasana)
  kruk - 10

Kruk wzmacnia i rozciąga mięśnie ramion, nadgarstków, przedramion i ramion oraz zwiększa zdolność oddychania. Zwiększa siłę koncentracji, usuwa ospałość i promuje równowagę psychiczną i fizyczną. Postawa przynosi uczucie lekkości ciału i umysłowi.

 1. Skłon do przodu na stojąco (Pada Hastasana)
  11

Pozycja rąk względem stóp zwiększa długość kręgosłupa i jego elastyczność oraz tonizuje nerwy rdzeniowe. Cały układ nerwowy jest ożywiony, a przy zwiększonym dopływie krwi do głowy mózg jest stymulowany. Tłuszcz z brzucha jest usuwany, wywołując uczucie lekkości. Mięśnie nóg i pleców są rozciągnięte i wzmocnione, a poczucie równowagi zarówno fizycznej, jak i psychicznej poprawiają się.

 1. Trójkąt (Trikonasana)
  trojkat - 12

Trójkąt tonuje nerwy rdzeniowe i narządy jamy brzusznej. Perystaltyka przewodu pokarmowego jest zwiększona. Wzmocnia się obszar miednicy, nóg i ramion oraz zwiększa elastyczność bioder. Zwiększa się zakres ruchu bocznego kręgosłupa wraz z rozciąganiem i wzmacnianiem bocznej części ciała  oraz poprawia równowagę. Łagodzi depresję nerwową.

Relaksrelaks po jodze

Savasana, czyli głęboki relaks, kończy każdy cykl asan. Konkretne pozy wydłużyły mięśnie otaczające stawy, stymulując przewodnictwo nerwowe i rozświetliły czakry. Inwersje ponownie połączyły nas z przywspółczulnym układem nerwowym. Teraz jesteśmy gotowi na głęboki relaks.

Wzory fal mózgowych Theta dominują w Savasana, a aktywność elektryczna oscyluje i wibruje z częstotliwością 4-8 Hz. Ten stan funkcji mózgu angażuje intuicyjny nieświadomy umysł, uzyskując dostęp do głęboko osadzonych wspomnień i łącząc się ze zbiorową nieświadomością. W tym stanie następuje uzdrowienie. Głębsze stany Savasany przenoszą wzór fal mózgowych do Delta (częstotliwość 0,5-2 Hz). To jest stan fali snu w mózgu.

Podczas Savasany pasywnie zajrzyj do środka i zobacz subtelne ciało energetyczne, zilustrowane tutaj unoszące się nad ciałem fizycznym.