Panchakarma to złożony proces

  • przez

Pozornie może wydawać się prosta, ale taka w istocie nie jest, rozpoczyna głęboki i długi proces, który powoduje znaczące zmiany w ciele, umyśle i duszy.

Jej efektem jest  odzyskanie zdrowia i odnowa biologiczna w sposób, którego nie byliśmy  w stanie osiągnąć  innymi sposobami oczyszczania. Wszystko czego próbowaliśmy, łącznie z głodówką nie działa tak dogłębnie i na tylu poziomach jednocześnie, jak czyni to panchakarma.

Oczyszcza, Równoważy, Uzdrawia, Odmładza

Panchakarma  to program, który oczyszcza i odmładza ciało, porządkuje umysł i pomaga być w świadomości. Jeszcze długo po jego zakończeniu odczuwamy  dobroczynny wpływ  na nasze samopoczucie i wygląd.

Po odbyciu  14 dniowego programu powinniśmy wyeliminować toksyny z ciała i umysłu, przywrócić konstytucyjną równowagę poprawiając zdrowie i samopoczucie, wzmocnić  swój system odpornościowy i stać się bardziej odpornymi na choroby. Odwrócić negatywne skutki stresu w ciele i umyśle tym samym spowalniając proces starzenia, wzmocnić swoją samodzielność, siłę, energię, witalność i jasność umysłu, doprowadzić do głębokiego relaksu i dobrego samopoczucia.

Nasz stan naturalny

Według Ajurwedy nasz naturalny stan to zdrowie, szczęście, wewnętrzne poczucie zadowolenia i dobrostan. Zdrowie definiuje się poprzez systematyczne oczyszczenie organizmu z toksyn, spokojny umysł, negatywne emocje są wyeliminowane, jesteśmy radośni i szczęśliwi. Toksyczne odpady są skutecznie eliminowane i organy zaczynają  funkcjonować prawidłowo. W ruchliwym, stresującym i toksycznym świecie nasz  system  fizyczny i psychiczny gromadzi toksyny, które powodują pogarszające się funkcjonowanie organizmu, ból, apatię i poczucie braku sensu życia. Taki stan osłabia nasze systemy i otwiera drogę do rozwoju chorób przewlekłych i zwyrodnieniowych. Mogą one przerodzić się w poważny stan, który ostatecznie wyniszczy organizm, odbierze resztki dobrego samopoczucia i uczyni nas nieszczęśliwymi, obojętnymi na uroki życia.

Panchakarma może pomóc poprzez odwrócenie tych negatywnych skutków codziennego życia zarówno na płaszczyźnie fizycznej jak i psychicznej. Pomoże ona przywrócić naturalny stan zdrowia i dobrego samopoczucia poprzez oczyszczenie organizmu z toksyn, wprowadzenie równowagi do systemu i poprawę funkcjonowania naszej psychiki. Ma ogromny wpływ na podtrzymanie tych dobroczynnych  procesów  poprzez wprowadzenie pozytywnych zmian w styl naszego  życia.

Proces terapeutyczny

Panchakarma  wydaje się dość prosta w zastosowaniu, jednak jej efekty są silne i długotrwałe. Jest unikalną starożytną terapią naturalną, która traktuje człowieka holistycznie, przywracając zdrowie serią zabiegów terapeutycznych, które oczyszczają głębokie tkanki organizmu z toksyn, otwierają subtelne kanały, przywracają życiodajną energię, zwiększając tym samym witalność, wewnętrzny spokój, pewność siebie i radosne samopoczucie.

Nasz program Panchakarma

Nasz 14 dniowy  program, opracowany przez dr Biju oparty na jego ponad 30-letnim klinicznym i  ajurwedyjskim doświadczeniu,  jest dostosowany do Państwa obecnego stanu zdrowia, samopoczucia i zaburzeń konstytucji. Jest to punkt wyjścia do nowego zarządzania sobą i poprawy własnego zdrowia i samopoczucia. Szczególną uwagę poświęca się indywidualnym potrzebom każdego klienta.

Czego możesz się spodziewać na miejscu

Po przeprowadzeniu przez doktora kompletnej oceny ajurwedyjskiej wraz z oceną pulsu nastąpi przygotowanie indywidualnego protokołu  ziołowego, który zostanie wprowadzony do zabiegów i  do diety.

Codzienne zabiegi terapeutyczne trwają  od dwóch do trzech godzin, składają się na nie masaże, terapie oczyszczające oczy, uszy i zatoki.

Codzienne wizyty kontrolne u doktora odbywamy przed lub po zabiegach, aby monitorować proces oczyszczania w czym pomaga specjalna dieta terapeutyczna i herbaty ziołowe. Wszystkie podawane potrawy i herbaty są w 100% ekologiczne. Plan zabiegów i zalecenia dietetyczne odmienne dla każdego uczestnika otrzymujemy na drugi dzień po konsultacji.

Bezpłatne uczestnictwo w zajęciach ajurwedyjskich z dr Biju, zapewnią przestrzeń do przemyśleń i prawdziwej kontemplacji dotyczącej  samo-uzdrowienia.

Zalecenia dotyczące ziołowych raszajanów (środków odmładzających) do przyjmowania po panchakarmie, program zdrowotny i odnowy biologicznej, zalecenia zdrowej diety, ćwiczeń fizycznych i stylu życia otrzymamy na koniec pobytu od doktora.

Codzienne zabiegi

Na zabiegi przychodzimy 5 minut przed zaplanowana godziną, jeśli się będziemy spóźniać terapeuci będą zmuszeni do pośpiechu co wpłynie negatywnie na cały zabieg. Po każdym seansie jesteśmy bardzo rozluźnieni i głęboko zrelaksowani zaleca się min. pół godzinny odpoczynek, następnie należy wziąć prysznic aby dokładnie zmyć olejek z włosów.

Zabiegi głęboko relaksują ciało i umysł, poprawiają przepływ energii poprzez odblokowywanie kanałów krążenia i energetycznych.  Wszystko to ma na celu przygotowanie ciała do eliminacji nadmiaru doszy (vata, pitta, kapha) i toksyn (ama) odbywa się to na poziomie fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Po tygodniu zabiegów zwykle organizm jest gotowy do wydalenia z systemu reszty toksyn, służy temu olejowo-ziołowa lewatywa wykonywana przez kolejne 3 dni na zakończenie zabiegów. Zaznaczam, że nie jest to nieprzyjemne i obciążające, po upływie 1 godziny olej z nagromadzonymi toksynami wydala się i po sprawie!

Zalecamy codziennie spotkać się z doktorem lub jego asystentką w celu omówienia przebiegu terapii, i odpowiedzi na kłębiące się pytania, często dotyczące czasu po panchakarmie. Warto się dowiedzieć odnośnie zmian w stylu życia tzw. codziennej rutyny, diety, jak wdrożyć te zalecenia po zakończeniu programu.

Jakich skutków możesz się spodziewać po panchakarmie?

Cała terapia jest silnym procesem fizycznym ale jej wpływ nie kończy się na ciele, wpływa w równym stopniu na umysł i ducha. Gdy rozpoczniesz przygotowania przed terapią, przed przybyciem do ośrodka, już wtedy możesz zaobserwować zmiany w swojej świadomości. Podczas całego procesu świadomość może wzrosnąć jeszcze bardziej.

Pojawić się mogą stare nierozwiązane problemy, które w procesie się oczyszczą ale mogą wywołać dyskomfort i zdenerwowanie. Usuwanie toksyn z organizmu może powodować lekkie osłabienie lub fizyczną niewygodę, należy to omawiać z doktorem, te dolegliwości wkrótce miną dając miejsce ogromnej energii i witalności.

Emocje kluczem do samo-uzdrowienia

Silne emocje, jakich możesz doświadczyć podczas terapii  to, żal, smutek, złość, uniesienie i radość mogą przychodzić naprzemiennie, mogą być pozornie niezrozumiale. Możliwe, że zdasz sobie sprawę z problemów w swoim życiu, które zostały wyparte lub nierozwiązane, terapia jest katalizatorem i drogą do ich rozwiązania i uwolnienia związanych z tym emocji, które prawdopodobnie stworzyły w tobie sporo węzłów energetycznych. Węzły te nie pozwalają się uwolnić od starych spraw i jak na karuzeli życia kręcimy się wokół a one nas trzymają nie pozwalając iść dalej. Im bardziej jesteś świadomy nierozwiązanych problemów w swoim życiu, tym skuteczniejszy powinien się okazać cały proces panchakarmy. Dodatkowo codzienne zajęcia jogi sivananda, pranajama i medytacje skutecznie przyspieszą uwolnienie tych problemów z ciała i umysłu.

Weszłaś w proces, który odmieni Twoje życie

Panchakarma to proces, który będzie trwał nawet po ukończeniu tutaj w ośrodku. Efekty fizyczne, psychiczne, emocjonalne i duchowe będą występowały jeszcze długo po jej zakończeniu, to wszystko czego doświadczymy bardzo wpłynie na dalsze życie i wartość tego życia. Ważne jest, aby uznać, że te efekty są oczyszczające i przeżywać je świadomie.

Dieta po panchakarmie

Jeśli jesteś nowicjuszem w ajurwedyjskim jedzeniu i stylu życia, początek może być zniechęcający a uświadomienie sobie, że wiele twoich ulubionych potraw nie jest już dla ciebie, może spowodować chęć ucieczki. Umiar jest dużą zaletą przy zmianie diety, jeśli dasz radę na początek zmienić 50% na zalecaną dietę i wytrzymać kilka miesięcy z pewnością wszystko pójdzie dalej dobrze. To lepsze, niż pójście na całość, na 100% diety i po kilku dniach rezygnacja.

Bądź spokojny, obserwuj, jakie skutki wywołuje spożywana żywność, której powinieneś unikać, notuj jak się czujesz fizycznie i emocjonalnie po jej zjedzeniu, to może pomóc w decyzji o jej odstawieniu. Powolutku krok po kroczku….